Panzer IV
Tanky Panzer IV byly nasazeny během tažení ve Francii v počtu 260 tanků. Až na tanky Somua S-35, kterých měli Francouzi jen malý počet, nenašel Panzer IV ve Francii rovnocenného soupeře a výrazným dílem přispěl k úspěchu operace. Po této úspěšné zkoušce bojem již nic nebránilo, aby se spolu s Panzer III staly základním kamenem německých pancéřových divizí během celé války.
V rámci bitvy o Francii jsou zlevněny následující tanky
RC tank Panzer IV F2 - Airsoft 2.4 GHz
- klasická edice RC modelu
- kovové převodovky/torzní ramena
- Airbrush šedé maskování
- Výrobce: Taigen
- Stará cena: 5590 kč
- NOVÁ CENA: 5290 kč
RC tank Panzer IV Ausf. F1 - Airsoft
- klasická edice RC modelu
- kovové převodovky/torzní ramena
- Výrobce: HengLong
- Stará cena: 3500 kč
- NOVÁ CENA: 2800 kč
Bitva o Francii - 10. května až 22. června
Ukázka síly
Dne 10. května 1940 vypukla velká a dlouho plánovaná operace Třetí říše, během níž se za 32 dnů podařilo Německu to, co nesvedlo za celé 4 roky během Velké války. Tato operace byla v mnoha ohledech revoluční, ukázala světu nový způsob boje, který poté převzaly všechny mocnosti. Nová doktrína Blitzkriegu, kterou pomohl sestavit německý tankový generál Heinz Guderian ve své publikaci "Achtung! Panzer!", byla poprvé vyzkoušena v invazi do Polska. Tu pravou zkoušku ohněm ovšem zažila právě ve Francii.
Blesková válka
Snaha vyhnout se nekončící zákopové válce byla hlavním motorem vývoje Blitzkriegu. Během Velké války byli tanky používány vždy jako podpůrný prostředek pro postupující pěchotu, skutečný potenciál tohoto stroje zůstal skrytý. Teprve u německé armády vznikali samostatné pancéřové jednotky, které měli za cíl prolomit nepřátelskou obranu ve slabých místech. Tank se tak z podpůrného role stal hlavní páteří mobilního boje, ve kterém rozhodovali jednotné průniky a rychlé přesuny. Důležitou roli zde hrála také úzká spolupráce s taktickým letectvem, které mělo úlohu "dělostřelectva blitzkriegu" a poskytovalo podporu při útoku na silné pozice nepřítele.
Plán invaze
Původní plán útoku se schodoval s Schlieffenovým plánem použitým během 1. světové války, ale byl prozrazen, když se dostali dokumenty s plánem do rukou Belgičanům, poté co německý letoun s několika důstojníky omylem přistál na belgickém území. Bylo nutné plán přepracovat. Toho se chopil generál Erich Von Manstein a navrhl obejít obrannou Maginotovu linii přes Ardeny. Jelikož spojenecké jednotky měli výraznou početní převahu v obrněné technice, moment překvapení byl životně důležitý.
Sek srpem
Bitva započala útokem výsadkářů na důležité mosty v Holandsku a poté v Belgii, na to zareagovali britské a francouzské jednotky a vytvořili obrannou linii u řeky Dyle. Mezitím se druhá část říšské armády v čele s Guderianem prohnala Ardenskými průsmyky k řece Maase, kterou 14. května zdolali. 20. května dosáhli ústí řeky Sommy a dokončili Mansteinův "sek srpem". Spojenecké jednotky se ocitli v pasti u přístavu Dunkerque, kde podnikli rozsáhlou evakuaci známou jak "Dynamo". Důležitou roli v úspěchu evakuace měl Hitlerův rozkaz z 24. května o zastavení postupu. Začátkem června obnovili Němci svou ofenzívu a po 4 dnech překročili Seinu. 14. června vstoupil vítězný Wehrmacht do Paříže. Pro Franii to znamenalo kapitulaci a podřízení se Německu.