Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

Beami-Trade
Úzká 10
351 01 Františkovy Lázně
tel: +420 775 427 778
admin(a)beami-trade.cz

ZBOŽÍ V AKCI


Michael Wittmann - Nejslavnější tankový velitel historie

Michael Wittmann - 8. srpna 1944
(Nejúspěšnější tankový velitel historie)

K vybraným RC modelům tanků

figurka Wittmanna v hodnotě 550- Kč jako dárek ZDARMA

Michael Wittmann_02 Michael Wittmann_01

VÍCE O AKCI A VELITELI MICHAELU WITTMANNOVI ZDE

K vybraným RC modelům tanků

figurka Wittmanna v hodnotě 550- Kč jako dárek ZDARMA

Michael Wittmann_02 Michael Wittmann_01

 

AKCE PLATÍ PRO TANKY UZCE SPJATÉ S VOJENSKOU KARIÉROU VELITELE MICHAELA WITTMANA


RC tank JagdTiger - PÍSKOVÝ AIRBRUSH - 05 RC tank JagdTiger - PÍSKOVÝ AIRBRUSH - 05
Sturmgeschütz III - východní fronta (1941 - 1943) Tiger I - východní fronta (1943 - 1944)

RC tank JagdTiger - PÍSKOVÝ AIRBRUSH - 05

Tiger I - západní fronta (1944)

 

"Tank potřebuje velitele a my vám nabízíme toho nejlepšího"


Michael Wittmann (22. dubna 1914 - 8. srpna 1944)

Mládí a začátkyWittmann u tanku Tiger (pozdní verze)

Michael Wittmann se stal během 2. světové války nejúspěšnějším a bezesporu nejznámějším tankovým velitelem. Jako mnoho tehdejších chlapců se rozhodl zkusit své štěstí v nové zbudované říšské armádě. Po dokončení základního výcviku se připojil k elitním vojenským jednotkám Waffen SS, konkrétně k divizi Leibstandarte Adolf Hitler.

Začínal zde jako řidič obrněného vozidla (invaze do Polska - 1939), poté byl převelen k samohybnému děostřelectvu, kde se zůčastnil se svým útočným dělem Stug III tažení do Jugoslávie a Řecka (1941).

Počátek slávy

Kolébkou Wittmanovi slávy se stala ovšem až nově otevřená východní fronta (operace Barbarossa - 1941). Železný kříž 2. třídy mu zajistila průzkumná akce 12. července 1941, kdy se svým osamoceným Stugem III odvrátil sovětský útok 18 tanků (t34/76 - v té době velmi obávané). Díky momentu překvapení a skvělé ukázce strategie se mu podařilo zničit celkem 6 těchto tanků. Později si mu byl za jeho bojové zásluhy udělen železný kříž 1. třídy a byl poslán v létě 1942 zpět do německa na studium důstojnické školy SS.

Operace Citadela

V zimě 1943 se situace na východní frontě výrazně obrátila. Wittman byl opět vyslán na frontu v rámci příprav na německou letní ofenzívu (operace Citadela - 1943). Tentokrát usedl do elitního německého tanku Tiger, který jehož pancéřování a výzbroj nemělo na počátku jeho nasazení žádnou konkurenci. Ačkoliv se operace nevyvíjela podle plánu, tankové skupiny Waffen SS zaznamenaly mnoho (Wittmanova skupina Tigrů zničila přes 150 sovětských tanků) a sám Wittmann si připsal na své konto 30 zničených ruských tanků a 28 děl.

Boj za bezpečný ústup

Po tomto neúspěšném pokusu třetí říše o zvrat na východní frontě začala německá vojska ustupovat. Wittmann a jeho jednotka byli často nasazováni proti obrovským přesilám sovětské techniky, aby získali ostatním složkám armády čas na ústup. Za jeho hrdinská vítězství získal rytířský kříž s dubovými ratolestmi z rukou samotného Führera. Jeho úspěchy využila německá propaganda a Wittmann začal plnit titulky novin. Stal se národním hrdinou.

Normandie

V létě 1944 byl převelen se svou rotou do Francie, kde se očekávalo vylodění spojeneckých sil. V té době dostala Wittmanova rota nový typ tanku Tiger (pozdní výrobní verze). Spojenecké nálety působily německým obrněncům velké ztráty, Wittmanova jednotka přišla cestou do normandie o 39 z celkem 45 Tigrů.

Největší úspěchWittmann_3

Legendární kousek se Wittmanovi povedl u vesnice Villers-Bocage (13. června 1944), kde se v naprvní pohled zoufalé situaci (jeho 6 tanků Tiger čelilo přesile 138 spojeneckých obrněných vozidel) rozhodl se zbytkem své roty zaútočit na nepřátelský konvoj. Bleskurychlý útok zastihl spojence naprosto nepřipravené a Wittmanovi tigery zničili během pár desítek minut polovinu nepřátelských sil (sám Wittman si na své konto připsal 27 strojů z toho 11 tanků). Tato akce mu zajistila další vyznamenání a navždy se tak zapsal do historie.

Smrt

Jeho osud se naplnil 8. srpna 1944. Wittmann a jeho jednotka 3 tigerů měli zabránit totálnímu obklíčení německých sil u Falais a tak se vrhli útoku. Ten se ukázal jako naprosto sebevražedný, protože v oblasti operovalo několik jednotek s novým typem tanku Sherman Firefly, jehož kanon byl schopen probít i pancíř Tigeru. Německá skupina se dostala do spojenecké léčky pod těžkou palbu. Po několika zásazích se Wittmannův tank vznítil a došlo k výbuchu skladiště munice, ten roztrhal tank na několik částí.
Dětailnější popis příběhu velitele Wittmanna najdete na PanzerNet