Patová situace
Po kapitulaci Francie a z pohledu Německa neúspěšné Bitvě o Británii, hledalo německé velení východisko z nastolené patové situace. Hitler se domníval, že Velká Británie spoléhá na sovětský vstup do války a pokud by jim tyto naděje vzal jeho dobytím, kapitulace bude nevyhnutelná. Zaměřil tedy svůj zrak směrem na východ.
David s Goliášem
Operace Barbarossa byl krycí název pro onu invazi německých vojsk na území Sovětského Svazu. Dle předpokladů německého velení, zakládajících se na sovětském debaklu ve Finsku a informací od rozvětky, měla válka na východní frontě trvat jen 3 měsíce. Hitlerovi přišlo přehnané už tvrzení, že SSSR disponuje 10 000 tanky, ve skutečnosti to bylo ještě mnohem více. Na začátku války měli sověti přes 20 000 tanků, naproti tomu na německé straně to bylo 4000. Dvojnásobnou převahu měli sověti i ve vzduchu. Navíc jen polovina z tanků Wehrmachtu byly Panzer III a Panzer IV, zbytek tvořily zastaralé lehké tanky. Ovšem kvalitou výcviku se té německé žádná jiná armáda nevyrovnala.
Začátek operace
Za svítání 22. června se daly německé síly do pohybu. Moment překvapení byl devastující. Luftwaffe zajistila vzdušnou dominanci, když zničila první den přes 1200 letadel. Většina z nich ani nestačila vzlétnout. Vzápětí se na postup daly také mechanizované sbory.
Sever a Jih zajištěn
Postup byl veden třemi směry. Severní skupina armád s 4. tankovou armádou generála Höpnera bleskově postupovala Pobaltím a na Leningrad. Německé jednotky zde nenarazily na vážnější odpor. Na jižním směru čelila německá vojska již velké koncentraci nepřítele. Ten podnikal spoustu protiútoků a postup skupiny byl tak ze všech 3 nejpomalejší. Situace se ale změnila po obkličovacím manévru 1 tankové skupiny Ewalda von Kleista u Umaně, kde se jí podařilo zajmout 20 sovětských divizí a dosáhnout úspěchů na Ukrajině.